Jag fick en riktigt social morgon, och dessutom motion!
På väg till T-banan i Akalla fick jag sällskap av mina kompisars dotter som är på väg till Arvika Festivalen, så jag hjälpte henne att bära; det såg ut som om hon skulle flytta!
Tog tåget till Västra Skogen & bytte där till linje 10 mot Vreten. När jag kommer upp & tittar på kartan så kommer det en kontorsgranne från ett annat företag, så jag fick sällskap av henne på promenaden över bron; det tog oss en halvtimme att gå ca 1 km, men vi gick fel & irrade bra mycket, så nu när jag ska hem i eftermiddag så tar det nog max en kvart.
Det känns riktigt bra att starta da’n med en promenad; jag funderar faktiskt på att fortsätta ta den här vägen även efter att bussarna börjar gå som vanligt igen; det tar bara 5-10 minuter längre än min vanliga resväg, och det är ju ingenting!
Visst kan jag förstå att det är bökigt för de som bor där det inte finns T-bana eller pendel, men för egen del så känns det bara bra - jag fick en spark i baken så jag börjar röra mig lite! ![]()